main page / Oferta / Paralotnie / AJOS 2 - paralotnia rekreacyjna

AJOS 2 - paralotnia rekreacyjna

Ajos 2
Ajos 2

Ponoć paralotnia której konstrukcja ma więcej niż 5 lat jest już przestarzała pomimo, że nadal dobrze lata. W tej sytuacji znalazł się Ajos, którego pierwsze egzemplarze zaczęły latać już w roku 2000. Biorąc pod uwagę te uwagi oraz wymagania rynku należało skonstruować skrzydło, które mogłoby zastąpić Ajosa. Powstała zatem całkowicie nowa konstrukcja, która do swojego poprzednika nawiązuje jedynie nazwą bo zmiany dotknęły praktycznie wszystkich elementów paralotni.
 
Hybrydowa technologia szycia
Ajos 2 już na pierwszy rzut oka różni się bowiem od poprzednika nieco mniejszym wydłużeniem i inną szatą graficzną. Układ kolorów nie jest przypadkowy ale odpowiada wymogom hybrydowej technologii szycia górnej powłoki paralotni. I tak na krawędzi natarcia znajduje się grubsza tkanina i o innym wykończeniu, które ma istotny wpływ na starzenie się tej części skrzydła. Rozbudowana została także wewnętrzna struktura skrzydła poprzez takie elementy jak: wsparcia diagonalne  oraz system taśm naprężających. Mają one wpływ na stabilność czaszy paralotni i poprawiają jej odporność na podwinięcia. Otwory wlotowe powietrza na krawędzi natarcia mają  powierzchnię o około 40% większą w stosunku do starego Ajosa. Ma to istotne znaczenie dla poprawy napełniania skrzydła podczas startu oraz w locie. Poprawie napełniania Ajosa 2 służy również dobre usztywnienie całej krawędzi natarcia, poprzez Mylarowe noski na każdym profilu.

Linki
Zmianom poddane zostało także olinowanie paralotni z położeniem nacisku na jego trwałość. Praktycznie większa część linek w Ajosie 2 wykonana jest z włókien Dyneema wstępnie naciąganych w procesie produkcji. Ma to zapobiec ich kurczeniu się w wyniku eksploatacji i starzeniu się skrzydła.
Ważną cechą linek wykonanych z Dyneemy jest bardzo niewielka utrata wytrzymałości nawet po wielu latach używania. Ajos 2 posiada cztery rzędy linek, które kaskadowo łączą się z trzyrzędowymi taśmami nośnymi. Rzędy linek A i B prowadzą do osobnych taśm A i B natomiast rzędy C i D linek łączą się ze sobą i już jako jeden rząd C/D prowadzą do trzeciej taśmy. Główna sterówka przechodzi przez bloczek i łączy się z uchwytem sterowniczym, który do taśmy C mocuje się małym magnesem.


krawędz natarcia
krawędz natarcia
wloty
wloty
wsparcia diagonalne
wsparcia diagonalne


Zachowanie w locie
Po okresie prób i lotów próbnych opinie pilotów są bardzo pozytywne, skrzydło cechuję się bowiem dobrymi parametrami lotnymi (doskonałość, małe opadanie) co pozwala wykorzystać je do latania w termice i na żaglu a nawet wykonywać przeloty. Parametry fizyczne Ajosa 2, mała rozpiętość i wydłużenie glajta oraz zastosowanie wsparć diagonalnych czynią konstrukcję bardzo zwartą i stabilną. Poza lataniem swobodnym Ajos 2 może być również wykorzystywany do latania rekreacyjnego z napędem.
Skrzydło jest dedykowane pilotom zaczynającym przygodę z lataniem oraz rekreacyjnym latającym weekendowo i przedkładającym głównie spokój psychiczny ponad wybitne osiągi sprzętu.
Biorąc pod uwagę stosunek ceny do osiągów i jakości, Ajos 2 jest obecnie najlepszą paralotnią w swojej klasie do latania rekreacyjnego i początkowego.


    
    
W komplecie z paralotnią znajdują się:
 

  • pokrowiec-worek ochronny

  • taśma kompresyjna

  • tkanina samoprzylepna do naprawy rozdarć

  • rękaw-wskaźnik wiatru

  • instrukcja użytkowania paralotni

  • karta paralotni - dopuszczenie do lotów

  • gwarancja